e-Likit Nedir, e-Likitte Hangi Maddeler Yer Alır?

Elektronik sigara, son dönemlerin en revaçta elektronik buluşlarından birisidir. Satılmaya başladığı ilk günden bu yana büyük ilgi görmektedir. Elektronik sigaralar kullanılmaya başlandıktan sonra bir çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir Elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakan bir çok kişi bulunmaktadır. Sigara kullanıcılarının elektronik sigaraya geçmelerinin en büyük nedenlerinden birisi de e-likit sayesinde gerçek sigara deneyimine benzer bir deneyim elde etmeleridir. Kullanıcılar, bu e-likit sayesinde çıkardıkları buhar sayesinde gerçek bir duman elde edebilmektedirler. Ayrıca e-likit sayesinde sigara yoksunluğu psikolojisinden kolayca kurtulup sigarayı bırakabilmektedirler. Elektronik sigara dolum sıvısı nedir? İçeriğinde hangi maddeler yer almaktadır?

e-likit E-Likit Nedir? Elektronik sigara dolum sıvısı

e-Likit Nedir?

Elektronik sigara likiti, bitkisel sıvılardan elde edilen ve içerisinde çok az da olsa nikotin barındırabilen bir sıvıdır. Bu sıvı, elektronik sigaraların yapısında yer alan atomizer ile ısıtılır ve duman haline dönüşür. Ancak bu sıvıların içerisinde bir miktar nikotin bulunması, kullanıcıların akıllarında birtakım soruların oluşmasına neden olmaktadır. Bu soruların başında da e-likit kullanımının nikotin nedeniyle sağlıksız bir durum olup olmadığıdır.

e-likit içeriğinde yer alan nikotin ile gerçek sigaraların içerisinde yer alan nikotin miktarı karşılaştırıldığında, elektronik sigara likitlerinin içerisindeki nikotinin çok daha az olduğu görülmektedir. Aslına bakılırsa gerçek sigaralarda sağlığa zarar veren madde nikotinden çok karbondioksit, katran ve formaldehit gibi maddelerdir. Ancak elektronik sigara likitleri içerisinde az miktarda nikotin dışında sayılan diğer maddelerin hiçbiri bulunmamaktadır.

e-Likit İçerisinde Yer Alan Maddeler Hangileridir?

Elektronik sigara likitleri içerisinde temel olarak üç madde yer alır. Bunlardan ilki ise “propilen glikol” adı verilen ince sıvıdır. Bu sıvının herhangi bir tadı bulunmamaktadır. Propilen glikol, sadece likitin sertliğini ve boğaz vurumunu arttırmak amacı ile kullanılır. Yine bu sıvı madde likit içerisine ne kadar eklenrse, likit o kadar sert bir duman meydana getirmektedir.

e-likit içerisinde yer alan bir diğer maddeyse bitkisel gliserindir. Bu madde daha çok premium likit olarak adlandırılan ürünlerin içinde daha yüksek oranlarda yer almaktadır.  Doğal yollardan elde edilen bitkisel gliserin, dumanın hacmini arttır. Yine likitlerde yer alan bir diğer madde ise nikotindir. Bu madde ise likitler içerisinde gramın binde biri oranında kullanılmaktadır. Mösyö likit ile premium likit keyfini çok uygun fiyata yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir